تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۹
۰
کد مطلب : ۲۹۷۷

اجرای ۲۱ پروژه بازآفرینی در گلستان/۶۰۰ متقاضی تسهیلات بازآفرینی به بانک معرفی شدند

اجرای ۲۱ پروژه بازآفرینی در گلستان/۶۰۰ متقاضی تسهیلات بازآفرینی به بانک معرفی شدند
به گزارش گلستان پرس ؛ حسین محبوبی مدیرکل راه‌ و‌شهرسازی استان گلستان با بیان اینکه از مجموع ۳۱ شهر استان گلستان در مجموع ۱۵ شهر دارای محدوده مصوب بافت فرسوده هستند، گفت: مجموع مساحت این ۱۵ شهر ۱۵ هزار و ۷۴۴ هکتار است که از این مقدار هزار و ۹۲۹ هکتار جزو بافت فرسوده مصوب شهری است، به‌عبارتی در حدود ۱۶/۶ درصد مجموع مساحت این ۱۵ شهر را بافت فرسوده تشکیل داده است و حدود ۲۸/۳ از جمعیت این شهر‌ها نیز در بافت فرسوده ساکن هستند.

او با اشاره به این‌که تنها دو شهر گرگان و گمیشان دارای بافت تاریخی مصوب هستند، افزود: مساحت بافت تاریخی در شهر گرگان ۱۵۲ و در گمیشان نیز ۱۸۰ هکتار است، همچنین، مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی در گرگان ۱۵۰ و در گنبد نیز ۱۰۰ هکتار است.

محبوبی، تعداد طرح‌های بازآفرینی انجام شده در سال جاری را ۲۱ پروژه عنوان و اعلام کرد: از این تعداد ۱۸ پروژه مربوط به بافت تاریخی و سه پروژه نیز مربوط به سکونتگاه‌های غیررسمی است که با صرف اعتباری بالغ بر ۹۳ میلیارد ریال انجام شده است. احداث سرای محله انجیراب در شهر گرگان و ایستگاه آتشنشانی در شهر گنبد از جمله شاخص‌ترین پروژه‌های انجام‌شده در حوزه بازآفرینی استان بوده است.

او ادامه داد: در بافت‌های تاریخی نیز پروژه‌های متفاوتی داشته‌ایم و کار مرمت و بهسازی جداره‌های پنج مرکز محله در محلات درب نو، دوشنبه‌ای، سرچشمه، سبزه‌مشهد و پا سرو تقریبا به اتمام رسیده است، در بافت تاریخی از سال ۹۴ تاکنون در حدود ۶۰ پروژه انجام داده‌ایم که عمده آن‌ها مرمت و بهسازی تکیه‌ها، به‌عنوان جداره و قلب تپنده محلات بوده است.

او با اشاره به این‌که طبق نامه بانک مسکن استان، امسال برای اعطای تسهیلات بازآفرینی، سقفی در نظر گرفته نشده بود، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۰۰ متقاضی اخذ تسهیلات بازآفرینی را به بانک معرفی کرده‌ایم که ۴۵۰ واحد، تسهیلات را اخذ کرده‌اند.


بازنگری بافت فرسوده در گرگان و گنبد در دست اقدام


او با اشاره به این‌که مطالعات بافت فرسوده تنها در شهر‌های گرگان، گنبد، آزادشهر، کردکو، بندر ترکمن، علی‌آب و آق‌قلا انجام شده است، افزود: در سایر شهر‌های استان فقط محدوده بافت فرسوده مشخص شده است، در سال‌های گذشته بودجه‌ای برای تهیه طرح در نظر گرفته نمی‌شد، اما یکی از اقدامات اخیر عمران و بهسازی، بازنگری طرح محلات هدف است و ما نیز در حال شروع مطالعات بازنگری در دو شهر گرگان و گنبد هستیم، انجام این مطالعات در سایر شهر‌ها با توجه به اینکه شهرداری‌ها از عهده هزینه تهیه طرح بر نمی‌آیند پیشرفت کندی دارد.
 
انتهای پیام /
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما